Náhradní banner

Co v Orlové nemůže být

4. 6. 2012;

V poslední době i v Orlové zaznívají hlasy, jak to, že tady nemáme farmářské trhy. Otázkou je, kdo za to může, pokud za to někdo může. Podsouvá se odpověď, že je to vinou města.
Samozřejmě, že je to hloupost. I kdyby poptávka byla na dostatečné úrovni, neznamená to, že se uspořádání takové akce povede.

Jeden z členů rady města, Dr. Kuča - informoval o rozrůstání farmářských trhů v různých městech a navrhnul, aby se farmářské trhy konaly i ve městě Orlová a to v prostoru tržnice pod kinem Vesmír Orlová-Lutyně.
Pokusila se o to (jinak velmi aktivní) nová ředitelka Domu kultury s tímto výsledkem:
V letošním roce se poprvé Dům kultury města Orlové pokusil uspořádat farmářské trhy na prostranství před domem kultury. Propagace farmářských trhů byla provedena formou letáků, plakátů a panelů, byli osloveni i jednotliví prodejci z regionů. Bohužel pro absolutní nezájem ze strany prodejců musely být letošní Farmářské trhy zrušeny, nepřihlásil se ani jeden prodejce. V dalších letech má DKMO zájem farmářské trhy pořádat, avšak propagaci většího rozsahu si nemůže dovolit.

Nezájem, s kterým se ředitelka setkala, si lze asi vysvětlit tím, že prodávat na takovém trhu není vůbec jednoduché. Jednak je třeba dodržet všechny podmínky, co se týká jakosti a bezpečnosti a zachování chladového řetězce, přičemž prodejce musí doložit původ zboží, musí spotřebiteli poskytnout všechny revelantní informace (složení výrobku, jeho váhu a datum spotřeby), musí dbát na hygienu a dostatečnou ochranu proti vnějším vlivům, jako je špína, prach nebo přímý styk se zákazníkem, a jednak zrovna v Orlové nemá prodejce jistotu, že prodejem zbohatne. Ceny na farmářských trzích jsou vyšší než v oblíbených (většinou populace ) supermarketech (kuře za 80 korun za kilogram roste dvojnásobnou dobu než běžné kuře, je z malého chovu, který má mnohem větší náklady, protože tam např. není tolik mechanizace a podobně) a množství orlovských občanů, kteří by si takové „lepší“ zboží koupili, nebude (dle kalkulace potencionálních prodejců) vysoké.
Takže farmářské trhy v Orlové asi v dohledně nebudou. (Jsem si jist, že kdyby šlo o lukrativní akci, tak by se organizátor trhů již dávno našel).

Blíží se houbařská sezóna, kdo by chtěl zbohatnout prodejem hub, měl by se patřičně v tomto směru vzdělat.
Článek byl přečten 2395×, komentářů (3) nových (3)
TOPlist Zpět - Orloviny - Seznam rubrik